Comments: 4
 • #4

  zora (Friday, 07 December 2018 10:59)

  Zimný sumár.
  ------------------

  Niektorí z nás sú vysmiati,niektorí z nás naopak-vystrašení,obozretní,smutní sklamaní,oklamaní...Robíme tú istú robotu a predsa sa cítime diametrálne odlišne.
  Hýbateľom deja a nášho stavu je účasť v našich zastrešujúcich organizáciách.
  Väčšina z nás je účastníkom v niektorej z nich.A každý do nej vstúpil s cieľom urobiť pre seba to najlepšie čo sa dá...
  Výsledkom celkového diania je práve naša rozporuplná nálada a nedobrá celková atmosféra.
  A nejde len o náš odbor,ale tak-celkovo.

  Kto kam vstúpil,kto čo podpísal,pod akým tlakom a pod akými myšlienkami-ponechajme teraz stranou.
  Ako si jedna organizácia vie ustrážiť a presadiť zmluvy s poisťovňami a druhá nie,kde sa čo spreneverilo,kde sa kto obohatil-takisto ponechajme.
  Aj keď-všetky finálne problémy niekde museli vyklíčiť...

  V cieli je niekoľko stovák ambulujúcich doktorov,ktorí sa rozhodli za svoju tvrdo odmakanú prácu "nehanebne"na ambulancii vyberať peniaze od pacientov / s tým,že poisťovňa ich pacientom vráti/,alebo sa rozhodli pod svojím individuálnym sociálnym tlakom podpísať individuálne zmluvy s poisťovňou,lebo na verejné a neverejné prísľuby všetci prestávajú veriť...
  Naša štátna poisťovňa si to cielene výborne načasovala.Poistenec sa môže prehlásiť do inej zdravotnej poisťovne maximálne do konca septembra v danom roku.Takže teraz dotknutí poistenci-pacienti ,ktorí by sa hromadne dávno prehlásili niekam inam,pendlujú medzi ambulanciami a pobočkami poisťovne s bločkami z našich ambulancií a žiadajú ich okamžité preplatenie,lebo, z ľudského hľadiska, v predvianočnom období sa hodí každá eurokorunka,že .
  Od pracovníčky poisťovne sa nonšalantne dozvedia ,že na preplatenie bude plynúť 30dńová lehota...
  Cielený hnev sa našťastie už čiastočne .presúva z doktora na poisťovňu,neviem to osobne po takom krátkom čase dobre zhodnotiť,ale predsa....minimálne -sa ten hnev delí...

  My.-doktori sme takí svojskí ľudia
  Veľa sme študovali a musíme ten mozog a šikovné ruky udržiavať v aktívnom stave na úrovni stále.
  Akoby iné záležitosti-finančné ,ekonomické,právne,..pre nás existovali len akosi okrajovo.
  A akoby sme nepoznali svoju hodnotu.
  Väčšinou sme boli na základnej a strednej škole snaživí a poslušní jednotkári,lebo tak to systém chcel a potreboval.Svojej "poslušnosti a sociálneho cítenia" sa nevieme zbaviť ani pribúdaním rokov a skúseností.
  /A naši spolužiaci trojkári,ktorí absolvovali menej atraktívne školy,sa teraz na nás takmer zabávajú./

  Sme rozdrobení,nejednotní a ani nás vlastne v takejto patovej situácii nenapadne vyjsť do ulíc.
  Slováci-občania celkovo majú taký gén poslušnosti,neprotivenia sa a poroby zakódovaný v sebe a nevychádzajú do ulíc ani pre iné zásadné záležitosti negatívne ovplyvňujúce ich životy..
  A s tým sa vo vysokých sférach počíta a preto sa im -nám NAKLADÁ....

  Aj ja vyberám keš.
  A zrazu sa na ambulancii dá dýchať,prvý kontakt si robí svoju robotu a neotravujú zbytočnosti..
  Ako hovorí môj dobrý kamarát a kolega : nemôžeme sa uspokojiť a zmieriť s tým,že zarábajú len stomatológovia,prípadne iné odbornosti a my sme na chvoste....My sme tiež odborne zdatní špecialisti s finančne náročným prístrojovým vybavením /nehovoriac o najdlhšie trvajúcej predatestačnej príprave na akreditovanom pracovisku /.

  Píšem to preto,lebo mi bolo povedané,že podaktorí kolegovia "zdraviťáci" odsudzujú správanie "zaoákov".
  Nuž- myslím,že by mal byť každý /zdraviťák-nezdraviťák/ o situácii minimálne oboznámený a mali by sme sa podporovať tak celkovo navzájom a pomáhať si a nie sa ohovárať.

  Všetkým želám pekný adventný víkend
  zf

 • #3

  Tlieskam tejto pani kolegyni !!! (Thursday, 01 February 2018 06:26)  Ja, MUDr,Brigita Piovarčiová, certifikovaná pedooftalmologička, 78 ročná,dávam týmto na vedomie celej spoločnosti ,že na obhliadku mŕtvych tiel odmietam nastúpiť.Budem čakať,že ma z pracoviska odvedie policajná hliadka do cely predbežného zadržania.Predpokladám,že si tam odpočiniem a konečne /možno/ sa niekto nájde,kto sa bude zaoberať stavom,aký je v slovenskom zdravotníctve s prestarlými lekármi,ktorí často zdravotne a fyzicky vyčerpaní a duševne vyhoretí musia pracovať, lebo nemajú za seba náhradu. Sme ako štvaná zver,na ktorú sa denne kladú nové a nové požiadavky.Medicínu robíme len popri mnohých nezmyselných povinnostiach,ktoré nám ukrajujú z času,ktorý by sme mali venovať pacientovi.Pacient nám vyčíta,že sa venujeme viac počítaču ako jemu.

  Odmietam svoju úspešnú karieru zakončiť pri obhliadke mŕtvoly a zároveň si neželám,aby mňa ,ako potencionálneho mŕtveho človeka obhliadal oftalmológ,otolaryngológ ,alergológ event,zubár.

  Ďakujem SLK a ZAP-u,že toto nedovolí a za pomoci našich právnikov
  urobí všetko,aby sa tak nestalo.

 • #2

  ZoraFeriancova (Monday, 29 January 2018)

  Jedného pekného decembrového dňa,,pár hodín pred Silvestrom keď 3/4 Slovenska dovolenkovala a nikto lucídny nebol v strehu,,cca pred 3-4 rokmi,si slovenské zdravotné poisťovne pretlačili do zákona klauzulu,že pri odkúpení ambulancie s.r.o. inou osobou nie je zaručené zazmluvnenie týmito poisťovňami .
  Tým sa odštartoval krach súkromnej ambulantnej siete všeobecne,čo je jednoznačne plánovaný cielený počin,možno až zločin.
  Aby potom finančná skupina a politici boli tí dobrí,ktorí vybudujú integrované zdravotné strediská,kde sa znovu tie ambulancie akosi objavia....samozrejme s doktormi-zamestnancami,nie súkromníkmi.
  Lebo veľký panovník RF raz v médiách prehlásil ,že na Slovensku doktor nikdy bohatý nebude.
  Čo znamená" bohatý"- to je otázka hodná rozboru teórie veľkého tresku. Minimálne si chce žiť slušne a s patričnou dávkou autority ako toť neďaleko u našich západných susedov v rozvinutých krajinách,kde takýto "nehanebný"štýl života nie je žiadnym tajomstvom ani hanbou a žiadne poisťovne,občania ani politici si oň neotierajú ,hm-hm, ústa.
  Takže-nemá kto kúpiť ambulancie,nemá kto pokračovať v ambulantnej praxi-prvého kontaktu či špecialistu.Čísla zaniknutých ambulancií sú verejné a ďalší predpokladaný zánik 1000 ambulancií do 2 rokov je cupi -lupi za chvíľu. Narastá pretlak na ako-tak fungujúce ambulancie s vyžmýkaným zdravotníckym personálom približujúcim sa jednou nohou k psychiatrickému ústavu.
  O nepreplatených výkonoch poisťovňami nehovoriac.
  Toto laici nevedia,nechcú vedieť ,ani chápať.A sú medzi nimi aj jednoduchí ľudia,aj vysoko vzdelaní.
  Najmocnejším spolu s médiami sa podarila úžasná vec:rozhnevať-rozhasiť a poštvať proti sebe všetkých bielomontérkových: ambulanti proti nemocničným,štátni proti neštátnym,špecialisti proti prvokontaktovým atď....Na takúto rozorvanú komunitu navaliť čo najviac nezmyselných byrokratických a právnych povinností /za ktoré si zacvaká sám doktorík,šak tak mu treba../ okliešťujúcich čas potrebný na odbornú prácu.S plánovaným novým e-systémom,ktorý sa /sám? a bez zodpovednosti zodpovedných pracovníkov?/ vyvýjal x rokov a zhltol x miliárd eur /od platicov daní a odvodov/,ktoré sú akýmsi nedopatrením nevedno kde--ešte viac oklieštiť čas venovaný pacientovi a ešte viac zvýšiť nervozitu doktora,zvýšiť možnosť pochybenia a nepriamo zvýšiť agresiu pacienta voči doktorovi.
  Všetky tieto negatívne skutočnosti médiá pravidelne priživujú a ukazovák pacienta ostáva namierený na toho koncového pešiaka v bielom ancúgu, ktorý sa stal bábkou v jednom veľkom divadle a v jednej veľkej mašinérii : šak ten ma nezoberie !,tomu to ide pomaly !,ten nestíha všetkých vybaviť!,tam sa dlho čaká ! podám naňho za to sťažnosť !!!! šak ja si raz na naňho počkám a uvidí ! o mne ešte bude počuť !!!....atď...

  V rozvinutej slušnej spoločnosti je čas doktora drahý a adekvátne ohodnotený.Venuje sa len svojej odbornej záležitosti. Nezadrbáva sa siahodlhým písaním a byrokraciou,ktoré u nás častokrát zaberie viac času ako práca s pacientom.Na to je TAM príslušný zaplatený personál,: na prepis správy z diktafónu,odobratie anamnézy,rôzne výtlače,recepty.,atď..tak má doktor veľkorysý dostatok času sa tým svojim desiatim pacientom denne povenovať,povysvetľovať,poukazovať materiály a pod....DESIATIM,možno PäTNÁSTIM.!!.nie tridsiatim,ani štyridsiatim,päťdesiatim!! /+ k tomu milión písomností samozrejme../
  Podotýkam : za tých 10-15 pacientov denne má doktor zaplatené od zdravotných poisťovní tak,,aby bola jeho práca honorom a zároveň má adekvátnu výplatu aj ostatný personál ktorý vykonáva už vymenované činnosti ...

  Najnovšou " veľkorysou vymakanou" ideou štátnej zdravotnej poisťovne cca od júna 2018 je, : šak tým doktoríkom zrušíme ten limit a zaplatíme všetko čo odpracujú, !! ALE -ZÁROVEŇ ZNÍŽIME HODNOTY BODOV ZA VÝKONY !!! Neslýchané,neskutočné,neuveriteľné,demagogické,populistické.....
  Zas je koncovým negatívnym hráčom ten v tom bielom plášti,ktorý všetku zdravotnícku prácu odmaká + s najvyššou dávkou zodpovednosti a vlastne-nezoberie všetkých pacientov lebo viac nevládze a nestíha,ale v očiach pacienta a občana:"asi už dosť nahrabal,keď sa mu nechce..".
  V zdravotníctve zarobí každý okrem zdravotníckeho pracovníka.

  Boože,kam sme sa to dopracovali?
  Kam sa to tá naša SPOLOČNOSŤ dopracovala?

  Platíme si stavovské organizácie a právnikov v nich- a čo vlastne pre našu ochranu a obranu konkrétne robia?
  Ako toto mohli dopustiť? Ako sa to mohlo vôbec stať.?ČO SA PROTI TEJTO DEHONESTÁCII DÁ ROBIŤ ????

  Útok je vždy taký silný,aká slabá je obrana.

  Všetkým bielomontérkovým želám veľa síl a trpezlivosti.

  ZF

 • #1

  Hugo (Sunday, 22 May 2016 13:24)

  Okresní ORL sa majú velice dobre, je to pravda?