Zákon cez leto donúti firmy, aby používali e-schránky za milióny

 

19. 6. 2016 23:50:0 | MARTINA RAÁBOVÁ - SME

 

 

 



 

Eseročky či občianske združenia budú mať od augusta aktivované e-schránku na doručovanie úradných záležitostí.

 

BRATISLAVA. Exekučné rozhodnutie, rozsudok či výzva na zaplatenie poplatkov. To všetko už nemusí firmám chodiť v klasickej forme poštou, ale do elektronických schránok.

 

Od prvého augusta tohto roka totiž štát aktivuje všetkým právnickým osobám na Slovensku - teda eseročkám, akciovkám či občianskym združeniam - e-schránku, aby tak mohli komunikovať so štátom elektronicky. Zmena sa netýka živnostníkov.

 

Bez e-preukazu to nepôjde

 

Neznamená to však, že firmy budú musieť so štátom komunikovať automaticky už len elektronicky.

 

To, že budú mať všetky spoločnosti či združenia e-schránku aktivovanú bude znamenať, že všetky úradné rozhodnutia môže štát posielať už len do virtuálnych schránok.

 

E-schránky

 

§  Za zriadenia elektronických schránok dal štát takmer 50 miliónov eur.

 

§  V skutočnosti ich využíva len minimum ľudí.

 

§  K 31. decembru 2015 štát zriadil dokopy 5,5 milióna e-schránok pre občanov, firmy a štátne úrady.

 

§  Z fyzických osôb - teda občanov či živnostníkov - si e-schránku aktivovalo len 0,12 percenta ľudí.

 

§  Aspoň raz si svoju e-schránku otvorili len 3/4 štátnych inštitúcií.

 

§  Na aktivovanie a používanie e-schránky je potrebné mať čipový občiansky preukaz.

 

§  Zo všetkých občanov na Slovensku má e-preukaz (eID) necelých 1,5 milióna ľudí.

 

§  Zaručený elektronický preukaz (ZEP), ktorý je nevyhnutný pri využívaní elektronických služieb štátu, má len necelých 6 percent ľudí s eID.

 

Takto doručená pošta sa pritom správa ako tá klasická. To znamená, že ak podnikateľ dostane do e-schránky rozhodnutie a schránku si do 15 dní neotvorí, správa sa bude automaticky považovať za prečítanú.

 

„Na prístup do elektronickej schránky je potrebný občiansky preukaz s elektronickým čipom a bezpečnostný osobný kód,“ upozorňuje hovorca Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby Martin Dorčák.

 

Ako má teda firma postupovať, aby sa od augusta dostala do svojej e-schránky? V prvom rade musí mať jej štatutárny zástupca, teda konateľ či riaditeľ spoločnosti, elektronický občiansky preukaz.

 

Ten vydávajú na polícii, treba si však k nemu pýtať aktivovanie zaručeného elektronického podpisu a čítačku kariet, inak sa do e-schránky firma nedostane.

 

Ak už štatutárny zástupca svoj e-preukaz má, môže na využívanie e-schránky splnomocniť aj iné osoby, napríklad účtovníčku či firemného právnika.

 

Tí na to, aby mohli správy v elektronickej schránke čítať, musia mať taktiež čipový občiansky preukaz s čítačkou, inak nie je možné na nich previesť práva otvárať schránku a podpisovať e-doručenku.

 

Podnikatelia však e-občiansky preukaz, v prípade, že im ešte nevypršala platnosť starého občianskeho, nedostanú zadarmo.

 

Za vydanie nového preukazu sa platí správny poplatok 4,50 eura, bez platenia sa vydáva len v prípade, ak skončila alebo v blízkej budúcnosti (180 dní pred skončením platnosti dokladu) skončí platnosť dokladu.

 


 

Prečítajte si tiež: E-občiansky dostanete, no kľúč na používanie si musíte pýtať  

 

Kto si schránku otvára?

 

Ku koncu vlaňajšieho roka štát zriadil e-schránky pre viac ako 730-tisíc právnických osôb, okrem firiem sem patria napríklad aj schránky pre občianske združenia.

 

Zo všetkých schránok pre právnické osoby – firmy bolo aktivovaných k 31. decembru 1755  e-schránok, čo je len 2,4 percenta.

 

 

Dôsledkom tejto povinnosti bude zvýšená penetrácia aktivovaných elektronických občianskych preukazov u obyvateľov.

 

 

MINISTERSTVO VNÚTRA

 

Elektronické schránky nevyužíva naplno ani štát. Zo zriadených 6320 schránok si ich ani raz neotvorili tri štvrtiny úradov. Svoju e-schránku raz alebo viackrát otvorilo len 1646 úradov. Navyše, ku koncu mája si štát neprečítal viac ako 300-tisíc správ.

 

Aj štátne inštitúcie budú musieť od novembra podľa zákona o e-governmente používať svoju e-schránku.

 

Zatiaľ online schránky používajú napríklad len niektoré úrady – ako ministerstvo vnútra, obchodný register, živnostenský register či Sociálna poisťovňa.

 

Dovtedy je na úradoch, či si svoju schránku otvoria a budú čítať jej obsah - žiadny zákon ich totiž do 1. novembra nenúti, aby si schránku sledovali.

 

To v praxi znamená, že do novembra je lepšie komunikovať s úradmi písomne, inak sa môže stať, že štát si veľkú časť komunikácie s podnikateľmi neprečíta.

 


 

Prečítajte si tiež:Ako slovenské úrady nepoužívajú e-schránky 

 

Ako sa do e-schránky prihlásiť?

 

 

 

E-schránka je dostupná na webe Slovensko.sk. Na prihlásenie je potrebné mať čipový občiansky preukaz, jeho čítačku a nainštalovaný softvér, ktorý je dostupný na stránke ministerstva vnútra (eID).

 

Prihlasuje sa kliknutím na odkaz v pravom hornom rohu Slovensko.sk ("Prihlásiť sa na portál").

 

Po kliknutí na odkaz sa automaticky spustí nainštalovaný softvér a používateľa vyzve na zadanie prihlasovacieho kódu, ktorý si občania volia pri vybavovaní e-občianskeho preukazu.

 

E-schránku je možné po prihlásení prehliadať po kliknutí na odkaz v pravom hornom rohu, vyzerá ako bežná e-mailová schránka.